Abdullah Murat

06 Nisan 2021
AKADEMİ

Abdullah MURAT
Daire Başkanı

1976 yılında Bolu-Gerede’de doğdu. Ortaöğrenimini Körfez Yarımca Lisesinde tamamladıktan sonra Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1998 yılında mezun oldu. Kısa süreli SSK Müfettiş Yardımcılığı görevinin ardından Hâkimlik mesleğine geçti. 2002 yılı Kasım ayında kura ile atandığı Sivrice-Elazığ Hâkimliğinden sonra sırasıyla; Ovacık-Karabük, Çardak-Denizli ve Akhisar-Manisa Adliyelerinde Hukuk ve Ceza Hâkimi olarak görev yaptı.

2008 yılı Aralık ayında başladığı Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimliği görevinin ardından, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı, Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Daha sonra Londra Adalet Müşavirliği görevinin ardından, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünde ve Adalet Bakan Yardımcılığı özel kalem biriminde çalıştı.

23.03.2021 tarihinde Daire Başkanı olarak görevlendirildiği Türkiye Adalet Akademisinde, meslek öncesi eğitim ve AR-GE birimlerinden sorumlu bulunmaktadır.

Uluslararası çalışmalar kapsamında, Avrupa Konseyi Yolsuzluğa Karşı Devlet Grubu (GRECO) Genel Kurul Çalışmalarına Ülke Temsilcisi, Lahey’de yürütülen Hukuki ve Ticari Konularda Yabancı Mahkeme Kararlarının Tanınması ve Tenfizi Özel Komisyonu Çalışmalarına ise Bakanlık temsilcisi olarak katılmıştır. Ayrıca, Lahey’de yapılan Adaletin Yönetimi (Administration of Justice) Matra Patrol Eğitim Programını (Ekim 2015) tamamlamıştır.

Ceza infaz, tebligat, bilirkişilik, noterlik, tahkim ve uluslararası adli işbirliği gibi başlıklarda AB projelerinin hazırlanması ve uygulanmasında görev almış olup, bilirkişilik ve uluslararası adli işbirliği konularında çeşitli tebliğler sunmuş ve yazıları yayınlanmıştır. 

Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Hükümlü ve Tutukluların Özel ve Aile Hayatlarının Korunması” isimli yüksek lisans tezini tamamladıktan sonra, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Devletin Anonim Şirketler Üzerinde Gözetim ve Kontrolü” isimli doktora tez çalışmasını sürdürmektedir.

Evli ve üç çocuklu olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.