SOMALİ ADALET BAKANI ABDULKADİR MOHAMED NUR TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİNDE

23 Aralık 2020
Türkiye Adalet Akademisi

Somali Adalet Bakanı Abdulkadir Mohamed Nur, Büyükelçi Jama Abdullahi Mohamed ve beraberindeki heyet ile birlikte Türkiye Adalet Akademisine bir ziyaret gerçekleştirdi. Somali Adalet Bakanı Nur ve Akademi Başkanı Özdemir yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki adli iş birliğinin güçlendirilmesine ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

 

HER ZAMAN DESTEK VERMEYE HAZIRIZ

Somali Adalet Bakanı Abdulkadir Mohamed Nur’u Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir karşıladı. Dost ülke Somali’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Özdemir: “Türkiye Adalet Akademisi Türkiye’deki Hâkim Savcı adaylarının yetiştirilmesinde ve hâkimlere yönelik meslek içi eğitimlerin yapılmasından sorumlu bir kurumdur. TAA Dünya genelinde ülkelerin adalet ve hukuk alanındaki eğitimlerin eğitim iş birliği yapmak suretiyle gelişmelerine katkı sağlayan bir kurumdur. Adalet Akademisinin 94 ülke ile hukuk alanında eğitim iş birliği söz konusu. Ülkemiz coğrafi konumu nedeniyle Avrupa, Asya ve Ortadoğu ülkeleriyle köprü pozisyonu görüyor. Bu durum Adalet Akademisi açısından da çok önemli. Bizler gerek Avrupa ülkeleri ile gerekse Orta Asya ülkeleri ve  Afrika ülkeleriyle hukuk ve adalet alanında yakın bir iş birliği geliştirdik. İki hafta önce düzenlediğimiz Uluslararası kolokyum programına 11 Afrika ülkesinden katılım sağlandı, Somali’de bu katılan ülkelerden biri idi. Bugün burada dost, kardeş ülke Somali’nin Adalet Bakanını ve Büyükelçisini Adalet Akademimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Somali ülkesinin Hâkim ve Savcıları ile de etkin bir iş birliği sağlıyoruz. Önümüzdeki süreçte de COVİD-19 süreci ortadan kalktığında Akademimizde Sayın Bakanımızın, Sayın Büyükelçimizin bizi ziyaret ettiği gibi Somali ülkesinin hâkim ve savcılarını ağırlamak isteriz. Somali’de Adalet Teşkilat yapısının oluşturulması, sistemin kurulması noktasında elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Öğrenci değişim programları ile de Somalili hâkim ve savcıları Akademimizde ağırlayarak tüm eğitim içeriklerimizi paylaşabiliriz. ” dedi.

AKADEMİNİN TECRÜBELERİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUZ

Somali Adalet Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur ise Türkiye’ye misafirperverliği için teşekkür ederek, “Türkiye Adalet Akademisi bizleri burada ağırladığınız için teşekkür ediyorum. Biz buraya Türk kardeşlerimizin tecrübelerinden yararlanmaya geldik. Adalet Sistemimizi sıfırdan kurmaya çalıştığımız için sizin bize verdiğiniz bilgiler çok önemli.  Türkiye Adalet Akademisinde en önemsediğimiz şey ise eğitimin sistemli olması. Hâkimler ve Savcıların eğitimleri çok önemli. Bunun için Türkiye Adalet Akademisinin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Bu sebeple yaptığımız ziyaretimiz çok verimli geçti. ” dedi.

AKADEMİNİN MÜFREDATI ÇOK İYİ

Başsavcı Suleiman Mohamed Mohamud, “Türkiye Adalet Akademisinin ne kadar kapsamlı çalıştığını gördük, sizleri tebrik ediyorum. Akademinin müfredatı bizden çok ileride olduğu için en verimli şekilde nasıl faydalanabiliriz düşüncesindeyiz. Bizde eğitici sayısı çok az olduğu için eğitimlerden herkesin faydalanması da mümkün olmayabiliyor. Bu konuda Akademinin bizlere de destek olmasını bekliyoruz.” dedi. 

 

UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİNİZ ÇOK GÜZEL

Kıdemli Yasa Taslağı Hazırlama Uzmanı Said Birmad Egal ise, Akademi’nin misafirperverliğinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Bizim öncelikli ihtiyacımız inşaat sistemi. Akademinin, Adalet Sistemimizi kurarken yanımızda bulunarak bize destek olmanızı bekliyoruz. Sonrasında ise içerikler, eğiticiler gibi konulara yönelmemiz gerekiyor. Türkiye Adalet Akademisinde dikkatimizi çeken bir husus da eğitimlerinizde uzaktan eğitim modelini de kullanıyor olmanız. İçerisinde bir çok doküman ve video içeriği mevcut. Bunları bizimle de paylaşmanız Somali Adalet Sisteminin gelişimi açısından da çok faydalı olacaktır. Bizim özellikle almayı istediğimiz bazı önemli konu başlıkları var, bunların başında terörle mücadele geliyor. Bu konularda da bize destek olmanızı bekliyoruz.