Karadağ Yüksek Mahkeme Başkanı Medenıca, Türkiye Adalet Akademisini Ziyaret Etti

22 Ekim 2020
Türkiye Adalet Akademisi

Karadağ Yüksek Mahkeme Başkanı Vesna Medenica ve beraberindeki heyet, Türkiye Adalet Akademisine bir ziyaret gerçekleştirerek, Başkan Muhittin Özdemir ile görüştü. Görüşmede iki ülke arasındaki adli işbirliği konuları ele alındı.
 

HEDEFİMİZ HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ HAKİM KILMAK

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, Karadağ Yüksek Mahkeme Başkanı Vesna Medenica ve beraberindeki heyeti akademide konuk etti. Akademi Başkanı Özdemir, iki dost ülke olan Türkiye ve Karadağ’ın arasındaki adli işbirliğinin güçlenmesi açısından bu ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, yargı alanında çalışan hâkim ve savcıların sorunlarının da çalışmaların da ortak olduğunu vurguladı. Özdemir: “Bizler Türkiye Adalet Akademisi olarak her zaman dost ülke olan Karadağ ile ortak çalışmalar yürütme arzusundayız. Yargı eğitimi alanında istenilen her konuda çalışma yapma şansımız var. Adalet Akademisinin hem güçlü bir teknik altyapısı hem de güçlü bir bilgi havuzu var. Bu kapsamda ortak faaliyetler sürdürebiliriz. İlişkilerimizin devamını arzuluyoruz. Yargı alanında çalışan hâkim ve savcıların sorunları da çalışmaları da ortak. Tek hedefimiz var hukukun üstünlüğünü hâkim kılmak.
 

İYİ BİR EĞİTİM ALMAYAN ADAY BAĞIMSIZ BİR YARGIÇ OLAMAZ

Karadağ Yüksek Mahkeme Başkanı Vesna Medenica, Türkiye Adalet Akademisine ziyaretlerinden dolayı çok memnun olduklarını ifade ederek, bilim yuvasında bulunmaktan dolayı çok memnun olduğunu belirtti. Medenica: “ İlerleyen dönemlerde hâkim ve savcı olarak görevlerine devam edecek adayların eğitim misyonunu üstlenmek çok özel bir görev. Bu anlamda Türkiye Adalet Akademisini tebrik ediyorum. Sadece iyi bir eğitim alan hâkim ve savcı adayı bağımsız bir yargıç olarak görevini sürdürebilir. Ve ancak bu kişiler hayatları boyunca bağımsız olabilirler ve kimseden emir almadan görevlerini yapabilirler.

Türkiye Adalet Akademisinin tecrübelerini burada görmek bizim için mutluluk verici. Karadağ’da Hâkim ve Savcı Eğitim Merkezi bulunuyor. Daha önce bu merkez Karadağ Yüksek Mahkeme Başkanlığına bağlı faaliyetlerini sürdürüyordu, yakın bir tarihte Başkanlıktan ayrılarak Eğitim Merkezi statüsüne sahip oldu. Misyonunu başarılı bir şekilde sürdürüyor. Bundan sonraki süreçte de sizin tecrübelerinizden yararlanacağız” ifadelerine yer verdi.
 

KARADAĞ ELÇİLİĞİ HER ZAMAN TÜRKİYE’YE AÇIK

Karadağ Büyükelçisi Perisa Kastratovic, Türkiye Adalet Akademisinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “ Bu ziyaret sırasında Türkiye ile Karadağ arasındaki ilişkilerin ne kadar iyi düzeyde olduğunu defalarca belirtmiş olmamızla beraber tekrarlamış olduk. Bu ilişkilerin daha da ileriye götürülmesi için bir engel olmadığını söylemek istiyorum. Türkiye Adalet Akademisine gelmek büyük bir şeref oldu benim için. Elçiliğin yeri her zaman Türkiye’ye açıktır. Dolayısıyla iki dost ülkenin ilerleyen zamanlardaki ilişkilerini yürütmek için her türlü öneriye açık olduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi.
 

ÜÇ YILLIK AKADEMİ EĞİTİMİ ŞART

Karadağ Hâkim ve Savcı Eğitim Merkezi Başkanı Svetlana Vujanovic ise, çalışmaların her ülke açısından da aynı olduğunu belirterek; “ Sizin ülkeniz bize göre çok çok büyük bir ülke olduğundan hâkim savcı ihtiyacı sayınız bizden çok daha fazla. Aslında çalışmalarımız hemen hemen aynı. Bizde üç yıllık bir akademi eğitimi şart. Bu eğitimin sonunda yapılacak sınavda başarı gösteren adaylar mesleğe kabul ediliyor. Sonrasında da deneyimle bir hâkimin yanında staj görevini tamamlıyorlar. Son beş yıl içerisinde hiçbir kararın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile zıtlaştığını görmedik. Bu durumda Akademi Merkezi çok önemli bir rol oynuyor. Özellikle de standartların uygulanmasında önemli bir rol üstlendiğimizi belirtmek istiyorum.” dedi.

Türkiye Adalet Akademisine yapılan ziyarette Akademi Başkanı Özdemir Türkiye ile Karadağ’ın iki dost ülke olduğunu, bu ziyaretin iki ülkenin adli işbirliği ile birlikte sosyal ve kültürel ilişkilerinde güçlenmesine katkı sağlayacağını belirtti.  Ziyarette heyet, Türkiye Adalet Akademisi sunumundan sonra, Akademi Uygulama Adliyesi, Uzaktan Eğitim Merkezi ve İnsan Hakları Merkezi’ne bir ziyaret gerçekleştirerek, çalışmaları yerinde inceledi.

Yargıtay Genel Sekreteri Fevzi Yıldırım ve Yargıtay heyetinin eşlik ettiği Karadağ Heyetinin İşbirliği Ziyaretini sonunda hatıra fotoğrafı çektirildi.