DANIŞMA KURULUNDA SEÇİM HEYECANI

11 Ocak 2023
Türkiye Adalet Akademisi

Türkiye Adalet Akademisi Danışma Kurulu, Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz başkanlığında 2023 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. 

Toplantının gündemini, 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun 9/A maddesi uyarınca; 26-27 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen yazılı yarışma sınavı sonucunda başarılı olan adayların Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı, Avukat Mesleğinden Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı ile İdari Yargı Hâkim Adaylığı mülakatında ‘Mülakat Kurulu’ üyesi olarak görev yapacak asıl ve yedek üyelerin belirlenmesi oldu. 

16 Üyenin hazır bulunduğu 1 üyenin online katılım sağladığı Danışma Kurulu toplantısında Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, Akademinin faaliyetleri ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Danışma Kurulu üyeleri Akademinin 2023 yılı faaliyetleri ile ilgili de görüşlerini bildirdi.

Türkiye Adalet Akademisi’nin ‘Güven Veren Adalet İçin Etkin Eğitim’ misyonu ile eğitim faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğünü belirten Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz; “2023 yılının ilk toplantısını ve Akademinin 11. Danışma Kurulu toplantısını bugün gerçekleştiriyoruz. 26-27 Kasım 2022 tarihinde ÖSYM’nin gerçekleştirdiği Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sonuçlarına göre mülakata hak kazanan adayların mülakatında yer alacak üyelerimizin belirlenmesi için toplandık. Yaptığımız seçimin ülkemizin yargı sistemine faydalı olması temennisi ile emeğe geçen herkese ve katılım sağladığınız için siz kıymetli meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

MÜLAKAT KURULUNA ÜYE SEÇİMİ YAPILDI

Türkiye Adalet Akademisi Danışma Kurulu 2023 yılının ilk toplantısında, 2802 sayılı Kanunun 9/A maddesi uyarınca Mülakat Kuruluna üye seçimini gerçekleştirdi. Danışma Kurulunda öncelikle üye seçimi için adaylar belirlenerek oy aşamasına geçildi. Mülakat kuruluna, Adli Yargı Hâkim ve Savcı adaylığı ve Avukatlık Mesleğinden Adlî Yargı Hâkim ve Savcı adaylığı için asil üyeliğine Yargıtay 10.Hukuk Dairesi üyesi Ahmet Yener, yedek üyeliğine Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Karaköse, İdari Yargı Hâkim adaylığı için asil üyeliğe Danıştay 10.Dairesi Başkanı Yılmaz Akçil yedek üyeliğine ise Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Bülent Küfüdür oy birliği ile seçildi.

Danışma Kurulu Başkanı Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz, kurul üyelerine teşekkür ederek, mülakat kuruluna seçilen yeni üyelere başarılar diledi.