CEZA HUKUKUNDA GEREKÇELİ KARAR İLE ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİK HAKKI EĞİTİMİ KONYA’DA BAŞLADI

13 Ocak 2023
Araştırma ve Geliştirme Merkezi

Türkiye Adalet Akademisi, Avrupa Konseyi İş birliği ile  "Ceza Adalet Sisteminin Güçlendirilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi İhlallerinin Önlenmesi İçin Yargı Mensuplarının Kapasitesinin Artırılması Projesi" kapsamında 13-14 Ocak 2023 tarihleri arasında "Ceza Hukukunda Gerekçeli Karar ile Özgürlük ve Güvenlik Hakkı" eğitim programı Konya’da düzenlendi.

“Ceza Hukukunda Gerekçeli Karar” ve “Özgürlük ve Güvenlik Hakkı” konulu Meslek İçi Eğitim programı 134 hâkim ve Cumhuriyet savcısının katılımı ile Konya’da Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir ve Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkan Vekili Pınar Başpınar’ın açılış konuşmaları ile başladı. 

ÖZDEMİR: NİTELİKLİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR EĞİTİM HEDEFLİYORUZ

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, 2022'de çok sayıda eğitime imza attıklarını, 2023'te de bu faaliyetlerin artarak devam edeceğini söyledi. Hedefin, hukuka ve insan haklarına bağlı, tarafsız, hür vicdanıyla karar veren, meslek etik ilkelerini benimseyen, toplumun adalet ihtiyacına cevap verebilecek nitelikte hâkim ve savcılar yetiştirebilmek olduğunu vurgulayan Başkan Özdemir: “

Adalet, bir devleti ve milleti ayakta tutan temel değerlerin başında gelmektedir. Güçlü ve etkin bir adalet anlayışı; sosyal barışın yanı sıra, toplumsal güven ve hukuki istikrara bağlı olarak, güçlü ekonomiyi de beraberinde getirmektedir. Hâkim ve savcı eğitimi; adaletin, yargının kaderini değiştirecek derecede öneme haizdir.

Yenilenen ve güçlenen yapısı, “Güven Veren Adalet İçin Etkin Eğitim” anlayışını temel alan vizyonuyla, çalışmalarına ara vermeden devam eden Türkiye Adalet Akademisi; Aday Eğitimi, hâkim ve savcı eğitimleri, kamu kurumlarına yönelik hukuk ve adalet konularında düzenlenen Hizmet İçi Eğitimler ile yabancı ülke hâkim ve savcılarına yönelik Yurt Dışı Eğitimler olmak üzere; dört alanda eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. Faaliyetlerimizi yürütürken akademi olarak kaynak eserler de oluşturuyoruz. Şu an adaylarımız için oluşturduğumuz eğitim müfredatında yer alan 40 dersin kitap yazma işlemlerinde sona geldik. 30'un üzerinde ders kitabımız meslektaşlarımızın hizmetine sunuldu. Birbirinden kıymetli meslektaşımızın ortaya koyduğu birikimlerle genç meslektaşlarımıza, görevine yeni başlayan hâkim ve savcılara destek sağlamayı düşünüyoruz."

GEREKÇELENDİRME ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ

Başkan Özdemir, yargı kararlarında gerekçelendirme çalışmasında da sona gelindiğini belirterek, "Özellikle ceza, hukuk ve idari yargı anlamında ilk derece mahkemeleri için bir karar yazma rehberi taslağı oluşturduk. Bunlar kesinleştiğinde siz meslektaşlarımızla paylaşılacak ve ilgili mevzuat altyapısı değiştirilerek UYAP'ta ve yönetmeliklerde bunlara ilişkin yasal dayanaklar oluşturularak bu tarz karar yazma yönünde adliyelerimizde yeni bir çığır açmış olacağız." ifadelerini kullandı.

 

BAŞPINAR: 1500 HÂKİM VE SAVCININ MESLEK İÇİ EĞİTİMDEN YARARLANMASI PLANLANIYOR

Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkan Vekili Pınar Başpınar ise eğitim programının daha önce Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun, Antalya, Mardin, Diyarbakır ve Van'da yaklaşık 1000 hâkim ve savcıyla gerçekleştirildiğine değindi. Başpınar, Türkiye Adalet Akademisi işbirliğindeki proje kapsamında martın ortasına kadar yaklaşık 1500 hâkim ve savcının meslek içi eğitimden faydalanmasını hedeflediklerini vurguladı.

İNAL: TEMEL HAKLARIN BAŞINDA ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİK GELİYOR

Konya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal da insanın, insan gibi yaşamasının temel alındığı haklarının başında özgürlük ve güvenliğin geldiğini söyledi. Proje kapsamında "Ceza Hukukunda Gerekçeli Karar ile Özgürlük ve Güvenlik Hakkı" başlıklarına dikkati çeken İnal, "Umarım bu eğitimimizde yapılacak paylaşımlardan hep birlikte istifade edeceğiz. Önümüzdeki dava ve soruşturmalarda adalet bağı temel beklentisinin bir an önce ve dosyaların usule uygun şekilde neticelenmesine yardımcı olur." değerlendirmesinde bulundu.

Programa, Konya Adalet Komisyonu Başkanı Hasan Ay, Konya Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Mevlüt Gülbudak, görevlendirilen hâkim ve savcılar katıldı.