BOSNA HERSEK HEYETİ TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİNİ ZİYARET ETTİ

21 Haziran 2022
Türkiye Adalet Akademisi

Bosna Hersek Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkan Halil Lagumdzija ile Adalet Bakan Yardımcısı Nezir Pivić beraberindeki heyet ile birlikte Türkiye Adalet Akademisine bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek, Akademinin faaliyetleri hakkında Akademi Başkanı Muhittin Özdemir’den bilgi aldı.

Türkiye Adalet Akademisinin faaliyetleri, hâkim ve savcı eğitimleri, meslek öncesi ve meslek içi eğitimler ile ilgili bilgi alan Bosna Hersek Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanı Halil Lagumdzija ile Adalet Bakan Yardımcısı Nezir Pivić , Türkiye’de bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduklarını ve Türkiye Adalet Akademisi ile iş birliği yapmayı arzuladıklarını belirtti.

 

BAŞKAN ÖZDEMİR: BOSNA HERSEK İLE HER TÜRLÜ EĞİTİM İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, Bosna Hersek Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanı Halil Lagumdzija ile Adalet Bakan Yardımcısı Nezir Pivić  ve heyetini, Türkiye Adalet Akademisinden ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek; “Adalet Bakanlığının resmi davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Bosna Hersek heyetine Türkiye Adalet Akademisini de ziyaret programlarına dahil ettikleri için çok teşekkür etmek istiyorum. Kardeş ülke Bosna Hersek Adalet Bakanlığı ve HSK Başkanı ve üyelerini de burada ağırlamaktan son derece memnuniyet duyduk. Dost ve kardeş ülkelerle her zaman iyi ilişkiler içerisinde hukuk ve adalet alanında iş birliği sürdüren Türkiye Adalet Akademisi 72 ülke ile iş birliği ve ilişkisi olan bir eğitim kurumu.  Ortak bir adalet kültürü oluşturma ve bilgilerimizi paylaşmak amacıyla Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya Cumhuriyetleri ile her türlü ilişkimiz var. Hazırladığımız eğitimlerimiz ile birbirinden farklı ülkelerin hâkim savcıları ve hukuk uzmanlarını bir araya getirerek beyin fırtınası yapmalarını sağlıyoruz.  Bosna Hersek Adalet Bakanlığı, Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanlığı ile her türlü iş birliği sürecine hazırız, istenilen talep edilen her türlü eğitim programında yer almaktan memnuniyet duyarız. Gerek online gerekse yüz yüze eğitimlerimiz ile hakim ve savcılarımızın hem meslek öncesinde hem de meslek içi eğitimleriyle uzmanlaşmalarına katkı sunmaya hazırız” dedi.

 

HSK BAŞKANI LAGUMDZİJA: AKADEMİNİN İŞLEYİŞİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUZ

Bosna Hersek Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanı Halil Lagumdzija, Türkiye Adalet Akademisinde bulunmaktan ve hâkim ve savcıların meslek öncesinde geçtiği eğitimleri öğrenebilmek adına bu ziyareti çok önemsediklerini belirtti. HSK Başkanı Lagumdzija; “Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanı olarak sizlere bizi ağırladınız için teşekkür etmek istiyorum. Akademinin işleyişini öğrenmek ve Türkiye gibi gelişmiş ülkelerde adli sistemin nasıl işlediğini öğrenmek konusunda bizim için son derece önemli. Belki bizim ülkemizde de uygulayacağımız alanları buradan öğrenme şansımız olacaktır. Bildiğiniz gibi Bosna Hersek’te sistem biraz farklı. Orada iki federasyon olduğu için iki Adalet Akademisi mevcut, dolayışla da eğitimler o şekilde sürdürülüyor. İlgili alanlarla ilgili okutman talep edilerek eğitimlerimizi tamamlıyoruz. Bu ziyaret sonrasında eminim ki bizim ülkemizde de çok farklı çalışmalara birlikte imza atacağız. Sizin eğitim modelinizden yararlanmak ve uygulamak isteriz” ifadelerine yer verdi.

BAKAN YARDIMCISI PİVİC: BAŞARILI ÇALIŞMALARA İMZA ATACAĞIZ

Bosna Herkes Adalet Bakan Yardımcısı Nezir Pivić, Türkiye’de ve özellikle de Türkiye Adalet Akademisinde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek;  “Türkiye Adalet Akademisine geldiğimiz için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Güzide bir kurum görmek ve bu kurumdan bilgi almak bizim için çok önemli. Dolayısıyla Türkiye her zaman olduğu gibi bizim dost ve kardeş ülkemizdir. Bosna Hersek’e her zaman katkıları olmuştur. Özellikle de adli alanda takip ettiğimiz ve kendimizi geliştirmemiz açısından da örnek aldığımız bir ülke olmuştur. Türkiye’den Adalet alanında ve yargı alanında bilgi almaya da her zaman devam edeceğiz. Ayrıca Türkiye, Bosna Hersek Büyükelçiliğine bir müşavir göndererek bizlere ne kadar önem verdiğini bir kez daha göstermiş oldu. Ve Türkiye Adalet Bakanlığının bu çalışması neticesinde bugün ilk ziyaretimizi gerçekleştirmiş olduk. En kısa süre içerisinde sizleri de Bosna Hersek’te ağırlamaktan memnuniyet duyacağız. Türkiye Adalet Akademisinin tecrübelerinden faydalanarak bizlerde sistemimizi geliştirmek istiyorum. Türkiye Adalet Akademisi ile çalışmak bize gurur verecektir. İki ülke arasındaki iş birliğinin daha da güçlenerek büyük başarılar imza atacağımızı düşünüyorum, hepinize teşekkür ediyorum” dedi.