AZERBAYCAN HÂKİM ADAYLARI TÜRKİYE’DE EĞİTİM GÖRECEK

06 Temmuz 2021
Türkiye Adalet Akademisi

Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı dost ve kardeş ülke Azerbaycan Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Adalet Akademisi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Azerbaycan ve Türkiye adliye organları arasındaki işbirliğinin genişletilmesi amacıyla Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir başkanlığındaki heyet, Azerbaycan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.  Bu ziyarette Azerbaycan’ın Umum Milli Lideri Haydar Aliyev’in aziz hatırası yâd edilerek, heyet tarafından kabri ziyaret edildi.

Ziyarette, iki ülkenin karşılıklı faaliyetlerine ilişkin müzakereler görüşüldü. Hukukçuların eğitiminde video konferans formatında uzaktan eğitim faaliyetleri yürütülmesine ve uzaktan eğitim platformuna ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir ve Azerbaycan Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Adalet Akademisi Başkanı Elçin Khalefov arasında, hâkimler savcılar ve hâkim savcı adaylarının eğitimi ile ilgili iş birliği protokolü imzalandı.  Protokol kapsamında hukukçuların eğitimin arttırılması ortak eğitim programlarının hayata geçirilmesi, sempozyum, seminer ve diğer eğitim faaliyetlerinin pandemi koşullarına uygun şekilde video konferans yoluyla hayata geçirilmesi uygun bulundu.

TÜRKİYE’YE MANEVİ VE SİYASİ DESTEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Azerbaycan Cumhuriyeti Adalet Bakanı Fikret Mammadov, iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesinin son derece memnuniyet verici olduğunu vurguladı. Bakan Mammadov;  “Ülkelerimiz arasında iş birliğinin geliştirilmesinin en yüksek seviyede olmasını önemsiyoruz. Dostluk ve kardeşlik münasebetimiz Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir’ sözü ve Azerbaycan halkının Umum Milli lideri Haydar Aliyev’in ‘Bir Millet İki Devlet’ prensibi ile devam edecektir. Bu ilişkilerin sürmesinde Azerbaycan Başkanı İlhan Aliyev ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok önemli rolü vardır. 44 gün vatan muharebesinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, Türk halkının ve bütün yüksek resmi şahısların özellikle de Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün manevi ve siyasi desteği için teşekkür ediyorum, ifadelerine yer verdi.

TECRÜBELERİN PAYLAŞIMI İKİ ÜLKE İÇİN DE FAYDALI OLACAKTIR

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir’de, kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, doğduğum topraklarımda gibi kendimi hissettim ifadelerine yer verdi. Başkan Özdemir; “ İlişkileri kadim köklere dayanan ve birbiri ile daima dayanışma içerisinde olan Azerbaycan Türkiye ilişkisi Şuşa Beyannamesi ile daha bir tarihi zirveye çıktı. Vatan muharebesinde Azerbaycan’ın Zaferinden dolayı çok mutlu olduk. İki dost ve kardeş ülkenin birlikte daha nice zaferlere imza atacağından eminiz. Kardeş ülke olan Azerbaycan’ın hâkim ve savcılarının eğitiminde, Türkiye’den de destek alacak olmalarından dolayı son derece memnuniyet duyuyoruz. İmzaladığımız iş birliği protokolleri bizim için çok önemli. Bu sahada daha sık faaliyet göstermeye ve tecrübelerin karşılıklı paylaşılması nedeniyle hâkim ve savcı adaylarımız için çok faydalı sonuçlar elde edileceğini düşünüyoruz” dedi.

Türkiye Adalet Akademisi heyeti protokol ve resmi ziyaretlerin ardından, Azerbaycan Şehitlik Anıtı ve Türk Şehitliği Abidesini ziyaret ederek çiçek bıraktı.

https://www.justice.gov.az/news/2468