AZERBAYCAN CUMHURİYETİ BAŞSAVCISI ALİYEV TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİNDE

17 Şubat 2021
Türkiye Adalet Akademisi

Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı Kamran Aliyev ve beraberindeki heyet Türkiye Adalet Akademisi’ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek, Akademi Başkanı Muhittin Özdemir ile görüştü.

Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı Kamran Aliyev, beraberindeki heyet ile birlikte Türkiye Adalet Akademisine bir ziyaret gerçekleştirdi. Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı Aliyev ve Akademi Başkanı Muhittin Özdemir yapılan görüşmede, iki devlet tek millet anlayışı ile iki ülke arasındaki adli iş birliğinin güçlendirilmesini ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

 

KARDEŞ ÜLKELER İLE İKİLİ İLİŞKİLER PRATİĞİMİZ SÜRECEK

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, kardeş ülke Azerbaycan heyetini Akademide ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek: “ Dost ve kardeş ülke, tek millet iki devlet sloganı ile aynı duyguları birlikte paylaştığımız kadim dostumuz Azerbaycan’ın kıymetli Başsavcısı Kamran Aliyev’i kurumumuzda ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Azerbaycan’ın zaferleri bizleri gururlandırdı. Türkiye Adalet Akademisi olarak özellikle Türk dünyası ile kardeş ülkeler ile ikili ilişkiler pratiği geliştiren bir kurumuz. Uluslararası anlamda yaklaşık olarak 94 ülke ile iş birliklerimiz var. Tabi ki her ülkemiz bizim için çok değerli, çok önemli ancak Azerbaycan’ı Akademimizde ağırlamaktan büyük gurur duyuyoruz. Azerbaycan Adalet Sistemine yapabileceğimiz katkılarımızı görüşerek karşılıklı iş birliğimizi sürdüreceğiz. Türkiye Adalet Akademisi olarak biz Azerbaycan’ın hukuk sistemini de daha ileriye götürülmesi noktasında iş birliğine açığız. Her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

BİZ TEK MİLLET İKİ DEVLETİZ

Azerbaycan Cumhuriyet Başsavcısı Kamran Aliyev ise, kendisini ülkesinde gibi hissettiğini belirterek: “Kardeş Türkiye toprağında olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye toprağına ayağımızı bastığımız andan itibaren kendi vatanımızda kendi toprağımızda gibi hissediyoruz. Biz bir millet iki devletiz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi "Azerbaycan'ın elemi bizim elemimizdir, hoşbahtlığı bizim hoşbahtlığımızdır". Biz bu sözlerin manasını 44 günlük vatan muhaberesinde bir kez daha anladık. Türkiye Cumhuriyeti bize daima destek oldu, kardeş olduğumuzu, dost olduğumuzu bize gösterdi. Biz bunu hiçbir vakit unutmayız. Türkiye Adalet Akademisi ile Azerbaycan Yargı Sistemine katkıları noktasında görüşerek iş birliklerimizi geliştirmeyi planlıyoruz. Türkiye Cumhuriyetine bizleri ülkenizde ağırladığınız ve her daim yanımızda olarak bize destek olduğunuz için teşekkürlerimizi borç biliyoruz” dedi.

Toplantıya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığı temsilcileri de katıldı.