ANKARA SOSYAL BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ İLE TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

17 Kasım 2020
Türkiye Adalet Akademisi

Türkiye Adalet Akademisi ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi arasında “Lisansüstü Eğitim İş Birliği Protokolü” imzalandı. Protokol imza töreninde konuşan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Türkiye Adalet Akademisinin ülkemiz açısından çok kıymetli bir kurum olduğunu belirterek, hâkim-savcılar ile hâkim-savcı adayları ve akademi personeline yönelik hukuk ana bilim dalında lisansüstü eğitim protokolünü imzalamaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

 

HUKUK HER ZAMAN HERKESE LAZIM

Rektör Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan:  “Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi genç ve tematik bir üniversite. Kamu kurumlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla eğitim protokolleri yapmamız öncelediğimiz bir husus. Üniversitelerin eğitim, araştırma ve sosyal sorumluluk gibi görevleri var. Akademilerde sadece eğitim araştırma yapılmıyor yeni nesil üniversiteler artık toplumsal katkı da sunmaya çalışıyor. Bu katkılar daha çok işbirlikleri ile somut hale getiriliyor. Üniversitemizin tarihi bir mekânda tarihi bir yerde konumlanmış olması da öğrencilerimizin için bir avantaj. Birçok Bakanlığa, kamu kurumuna hızlıca erişim imkânı sağlıyor. İşbirliklerinde eğitim sürecinde ulaşım açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Türkiye Adalet Akademisi ülkemiz açısından da çok kıymetli bir kurum. Hukuk her zaman herkese lazım olan bir alan. İnsanların medeni bir şekilde haklarına saygı duymalarını düzenleyecek bir mekanizma. Adalet Akademisinin mesleki eğitimleri anlamında da rolü çok önemli.  Mesleğe ilişkin çok özel eğitimler sunan bir kurum. Bu anlamda bizde sizlerle protokol yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu anlamda bu işbirlikleri kurumlar arası diyalogları da güçlendirecektir. Hem Akademimize hem Üniversitemize bu işbirliğinin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

AMACIMIZ İYİ HÂKİM-SAVCILAR YETİŞTİRMEK

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir de Ankara’nın genç ve güçlü üniversitesi olan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ile protokol yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek; “ Hâkim-savcılarımız, hâkim-savcı adaylarımız ve akademi personelimizin niteliklerini artırmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda yüksek lisans ve doktora eğitimleri almalarını önemsiyoruz. Bu amaçla Sosyal Bilimler Üniversitemiz ile iş birliği protokolü imzalıyoruz. Temel hedefimiz  “Güven Veren Adalet İçin Etkin Eğitim” anlayışı ile hâkim ve savcılarımızı adil ve vicdanlı hakimler olarak yetiştirmek. Nitelikli  hâkim- savcılar yetiştirmek için Akademinin  eğitim faaliyetlerinin yanısıra üniversiteler ile işbirliği yaparak, bir alanda uzmanlaşma, analitik düşünme ve yazma becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz.

Hâkim- Savcılara ve adaylarımıza hukuk dünyasında ortaya çıkan yeni gelişmeler ışığında, bir alanda uzmanlaşmalarını öneriyoruz. Hukukun bir dalını çok iyi bilmelerini istiyoruz. Bunu sağlamanın da tek yolu yüksek lisans ve doktora programlarına katılmak. Bu işbirliği çerçevesinde hâkim-savcıların ve adayların, akademi personelimizin sizin değerli bilgilerinizden, üniversitenizin değerli hocalarından ve ortamından faydalanarak adalet alanında iyi hizmetler üretmeleri yolunu açmak istiyoruz. Uluslararası alanda da hukuk üretme noktasında da etkin olabiliriz diye düşünüyoruz.  Bu protokolün düzenlenmesine destek verdiğiniz için teşekkür ediyor, ülkemiz için adalet camiamız için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.  

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan ve Başkan Özdemir tarafından protokol imzalandı.