“AİHS KAPSAMINDA SIĞINMACILAR MÜLTECİLER VE GÖÇMENLERİN KORUNMASI” KONULU YUVARLAK MASA TOPLANTISI BAŞLADI

3 Kasım 2023
Araştırma ve Geliştirme Merkezi

Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) iş birliğinde, Türkiye Adalet Akademisi ile birlikte 03-04 Kasım 2023 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Kapsamında Sığınmacılar, Mülteciler ve Göçmenlerin Korunması” konulu Yuvarlak Masa Toplantısı başladı.

Toplantının açılışında konuşan Türkiye Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir: “Adalet dediğimiz kavram, insanla, insanlıkla yaşıt bir kavramdır. Adaletin merkezinde insan var ve adalet dağıtanlar da insanlar. Bu kadar önemli bir kavram olunca, merkezinde de insan olunca, adalet kavramı gerçekten toplumu ilgilendiren her konunun temelinde yer alan bir kavramdır. Türkiye Adalet Akademisi olarak, adaletin güçlendirilmesi ve adalete olan güvenin artırılması amacıyla, faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Güven veren adalet için, etkin eğitim anlayışını benimseyen vizyonumuzla aday eğitimleri, hâkim savcılara yönelik meslek içi eğitimler, yine kamu kurumlarında çalışan hukukçulara yönelik hizmet içi eğitimler ile yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti’nin dostu, müttefiki olan ve birlikte çalıştığı ülkelere yönelik yaptığımız yabancı eğitimlerimizle 4 temel alanda eğitim faaliyetlerini sürdürüyoruz. 

MUHİTTİN ÖZDEMİR: FAALİYETLERİMİZİN ANA UNSURLARINDAN BİRİSİ DE SIĞINMACILAR MÜLTECİLER VE GÖÇMENLER

Bizler, tüm çalışmalarımızın merkezinde, insan haklarını üstün tutan ve anayasanın 138. Maddesinde yer alan, hâkim bağımsızlığını ve yargı bağımsızlığını özümseyen, toplumun adalet ihtiyacını karşılayabilecek şekilde nitelikli hâkim ve savcılar yetiştirmek için tüm faaliyetlerimizi yürütüyoruz. 

Faaliyetlerimizin ana unsurlarından birisi de sığınmacılar, mülteciler ve göçmenler. Türkiye Cumhuriyeti, dünya üzerinde en fazla sığınmacıya, mülteciye ve göçmene ev sahipliği yapan ülkelerin başında gelir. Ülkemizin adalet sisteminde de, toplumsal yapısında da merhamet odaklı bir yaklaşım var. Birçok ülke ekonomik düşüncelerle hareket ederken, biz tamamen merhamet odaklı, ihtiyaç odaklı yaklaşımlarla herkese kapımızı açıyoruz. 

Adalet akademisi olarak insan ticareti mağdurlarına yönelik, sığınmacılara yönelik, mülteci ve göçmenlere yönelik çok sayıda eğitim programı düzenlerken, yine hâkim adaylarına ve görevleri başındaki hâkimlere yönelik bu alanlarda özel dersler de veriyoruz.” dedi.