ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ, CEZAYİR YÜKSEK YARGI OKULU HEYETİNİ KABUL ETTİ

20 Haziran 2023
Türkiye Adalet Akademisi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye Adalet Akademisinin daveti üzerine Türkiye'ye gelen Cezayir Yüksek Yargı Okulu Genel Müdürü Abdelkrim Djadi ve beraberindeki heyeti Bakanlık'ta kabul etti.

Adalet Bakanı Tunç, heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, Cezayir ile Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının giderek güçlenmeye devam ettiğini söyledi.

Bir taraftan ticari ilişkileri artırmanın gayreti içerisindeyken diğer yandan da adli işbirliği noktasında Cezayir'le önemli çalışmalarının olduğunu ifade eden Tunç, Cezayir Yüksek Yargı Okulu ile Adalet Akademisi arasında görüşmeler yapıldığını aktardı.

CUMHURBAŞKANIMIZ LİDERLİĞİNDE REFORMCU BİR ANLAYIŞLA YAKLAŞTIK

İki ülke arasındaki adli işbirliğinin önemli olduğuna işaret eden Bakan Tunç, Türkiye'de insan hakları alanında son yıllarda hayata geçirilen reformları anlattı. Bakan Yılmaz Tunç, adli kapasitenin artırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını, teknolojik imkanların yargının hizmetine sunulduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Son 21 yılda gerek anayasal gerek mevzuat açısından çok önemli reformlara imza attık. Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde hep reformcu bir anlayışla yaklaştık. İnsan haklarının önündeki engelleri birer birer kaldırdık, hukuk devleti ilkesini tahkim etmek için çok önemli düzenlemeler hayata geçirdik."

Djadi ise Bakan Tunç'a teşekkür ederek, bilgi paylaşımının kendileri için önemli olduğunu kaydetti.