42 HÂKİM VE SAVCI ‘GEREKÇELİ KARAR YAZMA’ EĞİTİCİSİ OLACAK

27 Mart 2022
Türkiye Adalet Akademisi

Türkiye Adalet Akademisi, Avrupa Konseyi ile iş birliği içinde yürüttüğü “Ceza Adalet Sisteminin Güçlendirilmesi ve Yargı Mensuplarının AİHS İhlallerinin Önlenmesi Konusunda Kapasitelerinin Arttırılması Projesi (CASII)” kapsamında eğitici eğitimi programı Sapanca’da başladı.

1500 Hâkim ve Cumhuriyet savcısına gerekçeli karar yazma eğitimi verecek Hâkim, Savcı ve Akademi Öğretim Üyeleri eğitici eğitimi için toplandı.

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, 1500 hâkim ve savcıya verecekleri gerekçeli karar yazma eğitimlerine Mayıs ayında Ankara'da yapılacak toplantıyla başlayacaklarını bildirdi. Program kapsamında gerekçeli karar yazma eğitimlerini verecek olan hâkim, savcı ve öğretim üyeleri 4 gün eğitim alacak.

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, eğitim programının Türk yargısı açısından önemli olduğunu ifade ederek, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın her konuşmasında yargı kararlarının gerekçelendirilmesi hususunun önemine defaatle vurgu yaptığını aktardı. Başkan Özdemir: "Biz de Adalet Akademisi olarak bir yıl önce başladığımız yargı kararlarının gerekçelendirilmesi çalışmasıyla ilgili faaliyetlerimizi büyük oranda tamamlamak üzereyiz. Şu an yaptığımız çalışmaların son aşamasına geldik. Yargı kararlarının nitelikli ve gerekçeli şekilde yazılması noktasında yeni gerekçeli karar şablonu tespit etme noktasındayız." bilgilerini paylaştı.

Özdemir, bu tespitten sonra Türk yargısının, vatandaşların anlayabileceği, adalete olan güvenini tesis edebileceği şekilde kararlar vermeyi sürdüreceğine işaret ederek, "Her ne kadar karar hukuka uygun da olsa gerekçeli şekilde yazılmadığı takdirde davanın tarafları tarafından neden davanın kabul edildiği ya da neden reddedildiği anlaşılamamakta. Onun için her yargı kararının bir edebi metin gibi vatandaşın hissiyatına tercüman olacak şekilde, adalete olan inancını tesis etmesi gerekiyor." diye konuştu.

YAKLAŞIK BİR YILDA 1500 HÂKİM VE SAVCIYA EĞİTİM VERİLECEK

Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde adil yargılanma ilkesi kapsamında zaman zaman kararların gerekçelerinin yazılması hususunda eleştirilere tabi olduğunu da aktaran Özdemir, şunları söyledi: "Bu çalışmayla bu eleştirilerin en aza ineceğini, her şeyden önce de vatandaşımızın adalete olan güveninin artacağını düşünüyoruz. Burada yaptığımız eğitim çalışmasında Yargıtay'ımızdan, ağır ceza mahkemesi başkanlarımızdan, savcılarımızdan ve adalet akademisi öğretim üyelerimizden olmak üzere çok sayıda katılımcı var. Bu katılımcıların hepsini eğitici olarak yetiştiriyoruz, 42 hâkim ve savcımız burada eğitici olarak yetiştirilecek.

Mayıs ayından itibaren yapacağımız eğitim programlarına hepsi eğitici olarak katılacaklar. Mayıs ayında Ankara'da ilk eğitim programını planlayacağız. Sayın Bakan'ımızın da katılacağı, üst düzey katılımlı bir programla eğitime ilişkin start vereceğiz. Bu çalışmada 1500 hâkim ve savcıya gerekçeli kararı yazma hususunda ceza hukukunda eğitim vereceğiz, bu da yaklaşık 1 yıl kadar sürede tamamlanacak."