UZMAN HUKUKÇU SÖNMEZ ÖZTÜRK İLE VİDEO KONFERANS

19 Şubat 2021
İnsan Hakları Merkezi

Türkiye Adalet Akademisi İnsan Hakları Merkezi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde kıdemli uzman hukukçu Sönmez Öztürk ile “Özgürlük ve Güvenlik Hakkı” ile ilgili video konferans gerçekleştirdi.

Adalet Akademisi İnsan Hakları Merkezinin faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen video konferansa, Avukatlıktan Hâkim ve Savcılığa geçen 10. Dönem hâkim ve savcı adayları katıldı. AİHM kıdemli uzman hukukçusu Sönmez Öztürk gerçekleştirilen etkinlikte, AİHS’nin 5/1-c, 5/3 madde ve fıkralarıyla ilgili “Özgürlük ve Güvenlik Hakkı”na dair kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

 AİHM’nin yerleşik ve güncel uygulamaları hakkında da bilgi aktarımında bulunan Öztürk, uygulamada karşılaşılan sorunları dikkate alarak AİHM’nin hâkim ve savcılardan nasıl bir uygulama beklediğini ve konuyla ilgili kararlarda nasıl gerekçelendirme yapılması gerektiği konularına değindi.

Türkiye Adalet Akademisi İnsan Hakları Merkezi öğretim üyesi Dr. Musa Tanrıseven, AİHM’de alınan kararların akademi ders müfredatında yer aldığını belirterek; “ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını yakından takip eden Türkiye Adalet Akademisi ders müfradatında da sıkça kararlara yer veriyor. Bu bağlamda sayın Sönmez Öztürk ile bu video konferansı gerçekleştirdiğimiz için çok şanslıyız. Katılımlarından dolayı teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.