KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU UZMAN YARDIMCILARINA YÖNELİK HİZMETİÇİ EĞİTİM PROGRAMI BAŞLADI

20 Haziran 2022
Türkiye Adalet Akademisi

Türkiye Adalet Akademisi ile Kamu Denetçiliği Kurumunun birlikte yürüttüğü hizmet içi eğitim programı başladı.

Türkiye Adalet Akademisinde 20 Haziran 2022- 01 Temmuz 2022 tarihleri arasında eğitimi planlanan Kamu Denetçiliği Kurumu Uzman Yardımcılarına yönelik hizmet içi eğitim programı, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir’in açılış konuşmasıyla başladı.

 

ÖZDEMİR: HEPİMİZİN TEMEL FELSEFESİ ‘MİLLET’ İÇİN HİZMET VERMEKTİR

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, Kamu Denetçiliği Kurumu Uzman Yardımcılarına başarılar dileyerek, eğitimin faydalı olmasını diledi. Başkan Özdemir; “Kamu Denetçiliği son yıllarda farkındalığı artan başarılı işlere imza atan bir kurumumuz. O sebepten bu kurumda çalıştığınız için çok şanslısınız. Kamu kurumlarının hizmetlerinin denetlenmesi noktasında vatandaş memnuniyeti de çok önemli. Sizlerde bu memnuniyete katkı sağlayacaksınız. Tüm memurların olduğu gibi sizlerin de en temel felsefesi millet için hizmet vermektir.  Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeniden kurulan Türkiye Adalet Akademisine özel yetki alanları tanınarak, sadece hâkim ve savcı eğitimleri değil, kamu kurumlarına yönelik hizmet içi eğitimler verme yetkisi de tanındı. Sizler içinde hem Adalet Akademisinin hocaları hem de dışarıdan katkı sağlayacak hocalarımız ile birlikte eğitim planımızı hazırladık. Başarılı ve faydalı bir eğitim olmasını diliyorum” dedi.

 

TUNCAK: SİZLER VATANDAŞ İLE İDARE ARASINDA KÖPRÜ OLACAKSINIZ

Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Denetçisi Celile Özlem Tuncak, Adalet Bakanlığı ve Türkiye Adalet Akademisine teşekkür ederek, tüm katılımcılara başarılar diledi. Denetçi Tuncak; “ Türkiye Adalet Akademisinde alacağınız eğitim programı oldukça geniş kapsamlı bir program. Kamu Denetçiliği Kurumunun hiyerarşideki yerini, dış paydaşlara yani sahaya indiğinizde çok daha net göreceksiniz. Sizlere eğitim verecek arkadaşlarımızda hem alanda hem de akademik anlamda başarıları oldukça yüksek değerli isimlerden oluşuyor. Bizim kurumumuz diğer kurumlardan farklı olarak, bürokratik konuları inceleyen, fikir üretebilen bunu hukuki zeminlerde mevzuata temellendirerek çözüm üreten bir kurum. Bizlerde arkadaşlarımızı bu yeterliliğe sahip olabilmeleri adına meslek içi eğitimlerini önemsiyoruz. Vatandaşlar ile idare arasındaki o köprü vazifesini kurmanız için bu görevlerdesiniz. Bu anlamda hepinizi tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Başta Adalet Bakanımız olmak üzere Türkiye Adalet Akademisine ve emeği geçen herkese de teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi.

 

EĞİTİM ON GÜN SÜRECEK

20 Haziran 2022 tarihinde başlayan hizmet içi eğitimde toplam 13 ana ders başlığı on gün boyunca Uzman Yardımcılarına verilecek. Kamu Denetçiliği Kurumu Uzman Yardımcılarına yönelik hizmet içi eğitim programında; İnsan Hakları ve Bireysel Başvuru, Anayasa Hukuku ve Anayasa Yargısı, Resmi Yazışmalar, Dosya İnceleme Tekniği, Karar Yazımı ve Dosyanın Heyete Sunumu, Dosya İnceleme Tekniği, Karar Yazımı ve Dosyanın Heyete Sunumu, 375 Sayılı KHK, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarının İç Hukuktaki Uygulamaları, Türkiye’nin İdari Yapısı, Meslek Etiği, Sosyal Davranış ve Protokol Kuralları, Mesleki İlişkiler, Güzel Konuşma ve Yazma, Hukuk Felsefesi, Adalet Psikolojisi, Adalet Sosyolojisi, Hukuk Metodolojisi, Arabuluculuk Hukuku, 657 Sayılı DMK ve Memur Disiplin Hukuku, İdare Hukuku ve Uygulamalı Örnekler ile İdari Yargılama Usulü, Aile, Kadın ve Çocukların Korunmasına Dair Mevzuat konularında eğitim verilecek.