KADEM YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI AV. CANAN SARI, ADLİ YARGI HÂKİM VE SAVCI ADAYLARI İLE MESLEK SÖYLEŞİSİNE KATILDI

14 Haziran 2022
Kişisel Gelişim Eğitimi Merkezi

Türkiye Adalet Akademisi tarafından düzenlenen “Akademi Söyleşileri”  etkinliklerinde KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avukat Canan Sarı, Adli Yargı Hâkim ve Savcı adayları ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avukat Canan Sarı, Hâkim ve Savcı adaylarıyla yaptığı söyleşide, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelenin Önemi ile ilgili bilgi vererek, kadın haklarından bahsetti.

Avukat Canan Sarı, şiddetin insanlığın en büyük sorunlarından biri olarak varlığını sürdürdüğünü, karşılarına en çok kadına yönelik şekilde çıktığını dile getirdi. Sarı: “Aile mahkemelerinin iş yükü dikkate alınarak, kadına yönelik şiddete ilişkin özel ihtisas mahkemelerinin oluşturulması gerekmektir. Bu mahkemelerde hâkim, savcı, sosyal çalışmacı, psikolog, pedagog gibi uzman kadroların atanması da gerekiyor. Kadın olmak, şiddete maruz kalmak açısından başlı başına bir etken.  Şiddetin henüz başlamadan önlenmesi için toplumsal farkındalık çalışmalarına ağırlık verilmesi gerekiyor. Evlilik öncesi eğitim ile anne-baba eğitim seminerlerinin yaygınlaştırılmasını öneriyorum. Ayrıca okullarda drama sınıfları oluşturularak yapılacak somut pratiklerle şiddete başvurmaksızın çözüm yöntemlerinin öğretilmesi de önemli bir çözüm olacaktır. Maalesef ki her mağdur kadın yaşadıklarını gördüğü şiddeti farklı kurumlarda farklı kişilere defalarca anlatmak zorunda kalıyor. Mağdurun mağduriyetinin giderilmesi açısından kişi odaklı çalışmalar yapılması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avukat Canan Sarı Akademi Söyleşileri programında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelenin Önemi söyleşisi sonrası adayların sorularını cevaplandırdı.