İstanbul Medeniyetler Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet NOHUTÇU, Hâkim ve Savcı Adayları İle Söyleşi Gerçekleştirdi

21 Ocak 2020
Kişisel Gelişim Merkezi

Türkiye Adalet Akademisi Kişisel Gelişim Merkezi tarafından düzenlenen “Akademik Kürsü” etkinliklerinin bu haftaki konuğu İstanbul Medeniyetler Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nohutçu hâkim ve savcı adayları ile “Anayasa ve Adalet ” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Hâkim ve Savcı adaylarına hitap eden Prof. Dr. Ahmet Nohutçu, ülkemizdeki ve dünyadaki anayasal süreçlerden, anayasaların topluma etkilerinden, evrensel hukuk kurallarından bahsetti. Prof. Dr. Nohutçu; “Yargıçlarımızın Türkiye Adalet Akademisinde aldıkları eğitimle; vizyon sahibi, donanımlı, birikimli birer hâkim adayı olarak yetişmelerini son derece mühim ve önemli görüyorum. Çünkü buradan mezun olan hâkim ve hâkime adaylarımız Anayasamızın 8. Maddesine göre yargı yetkisini büyük Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız şekilde icra edecekler. Aslında iki bin yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası, bu adalet sisteminin sağlıklı düzgün tarafsız ve bağımsız işlemesine bağlıdır. Bu bağlamda ben burada bulunmaktan onur duyuyorum, buradaki hâkim ve hâkime adaylarına birikimlerimizi, deneyimlerimizi akademik anlamdaki gelişmeleri aktarmayı çok önemli bir görev ve şeref olarak addediyorum.” dedi.

Hâkim ve savcı adaylarına seslenen Prof. Dr. Nohutçu, “Hem meslek hayatınızda hem de özel hayatınızda güzel günler görün. Hayallerinizin ötesinde güzellikler yaşayacağınız, ailenize, milletimize inşallah insanlık tarihinde hayırlar doğuracak bir hayat, bir meslek yaşamı diliyorum” dedi.                                                                                                   

Söyleşi Daire Başkanı Tubanur Karakurt Akkaya’nın yaptığı teşekkür konuşmasına müteakip İstanbul Medeniyetler Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nohutçu’ya plaket vermesi ile sona erdi.