İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif AYDIN, hâkim ve savcı adayları ile söyleşi gerçekleştirdi

13 Aralık 2019
Kişisel Gelişim Merkezi

Türkiye Adalet Akademisi Kişisel Gelişim Eğitimi Merkezi tarafından düzenlenen “Akademi Söyleşileri” etkinliklerinin bu haftaki konuğu İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif AYDIN, hâkim ve savcı adayları ile “Osmanlı Yargı Sistemi” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

“DEVLET-İ ALİYYE’NİN TEMELİ OSMANLI HUKUKUDUR”
Osmanlı Devletinin bu coğrafyada altı yüz yılı aşkın bir süre ayakta durduğunu belirten Aydın, “Bugün Osmanlı coğrafyası üzerinde kırktan fazla devlet bulunuyor, bu devletler içerisinde üç dine mensup insanlar yaşıyor, en az on dört farklı dil konuşuluyor. Bu denli farklı niteliklere sahip grupları bu kadar uzun süre bir çatı altında sadece askeri güç ile tutabilmek mümkün değildir. Bu devleti ayakta tutan farklı dinamikler olmakla birlikte, bu dinamiklerin en önemlisi Osmanlı Hukukudur.” dedi.

“TEKNOLOJİDE OLDUĞU GİBİ HUKUKTA DA İNOVASYON ÖNEMLİDİR”
İnovasyon kavramının teknoloji için büyük önem arz ettiğini ifade eden Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “İnovasyon teknoloji için gerekli olduğu gibi hukuk için de gereklidir. Bunu da yapacak olan sizlersiniz. Sizlere önemli bir görev düşüyor. Gelecekte hukuk tarihçileri sizin yaptıklarınızı değerlendirecekler”

Söyleşi Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir’in yaptığı teşekkür konuşması ve İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif AYDIN’a plaket vermesi ile sona erdi.