HSK BAŞKANVEKİLİ MEHMET AKİF EKİNCİ, ADLİ YARGI HÂKİM VE SAVCI ADAYLARI İLE MESLEK SÖYLEŞİSİNE KATILDI

26 Mayıs 2022
Kişisel Gelişim Eğitimi Merkezi

Türkiye Adalet Akademisi tarafından düzenlenen “Akademi Söyleşileri”  etkinliklerinde HSK Başvekili Mehmet Akif Ekinci, Adli Yargı Hâkim ve Savcı adayları ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Hâkim ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Akif Ekinci, Hâkim ve Savcı adaylarıyla yaptığı söyleşide, haklı olunduğu sürece Hâkim ve Savcılar Kurulunun daima hâkim ve savcılarının yanında olduğunu belirtti.

HSK Başkanvekili Mehmet Akif Ekinci; “ Öncelikle tüm aday meslektaşlarımız için verimli, başarılı ve sağlıklı bir dönem diliyorum.  hâkimlik, savcılık mesleğine kaç yaşında, hangi yıl girmiş olursak olalım, cinsiyetimiz, kıdemimiz ne olursa olsun yargı faaliyeti icra ederken toplumun bizden beklediği aynıdır. Mesleğimiz konfor ve rahatlık değil, vicdan ve özveri mesleğidir. Memleketin her yerinde yoğun bir iş icra edeceğimizi bilerek mesleğe girdik. Vicdanen rahat olabilmek, isabetli bir karar verebilmek için bazen sayfalarca dilekçe, saatlerce içtihat okumak gerekmektedir. Diğer taraftan da mesaimizin büyük bir bölümünde bize eşlik eden kalem personelimiz, avukatlarımız, vatandaşlar ve meslektaşlarımızla olan insan ilişkilerini dengeli, etik ilkelere uygun ve medeni bir insana yakışır şekilde sürdürmek zorundayız.

Hâkim ve savcı adaylarımıza ve hâkim ve savcılarımıza başarı dilekleri ile birkaç noktayı bu camianın bir ferdi olarak paylaşmak isterim; dün olduğu gibi bugün de, haklı olduğumuz sürece HSK’nın daima sizinle olduğunuzu lütfen unutmayınız. Her türlü sorun ve sıkıntılarınızda teminatınız HSK’dır. Bizlerin merkez teşkilatı olarak mesai kavramının ötesinde çokça çalıştığımızı belirtmek istiyorum. Adliyelerimizde de takım ruhu ile çalışmaların yürütülmesi, bizler için büyük bir mutluluk kaynağı olacağı gibi, bu enerjinin işlerinize de olumlu yansıyacağı şüphesizdir. Özellikle yeni atanacak ve yeni atanmış olan genç meslektaşlarımızın kendilerini hem hukuk, hem de diğer alanlarda geliştirmelerini hararetle tavsiye ederken bu anlamda kurum olarak her türlü desteği vereceğimizi de iletmek isterim. Özellikle okuma noktasına büyük hassasiyet göstermelerini istirham ediyorum. Çalışmanın ve gayretin tembelliğe, özverinin boş vermişliğe, dikkatin dağınıklığa, birliğin ve beraberliğin ayrılık ve çatışmalara galip geleceği bir adli yıl geçirmemiz temennisiyle şimdiden her bir meslektaşıma göstereceği mesleki hassasiyet ve ahlaki duruşu için teşekkür ederim.” İfadelerine yer verdi.

HSK Başkanvekili Mehmet Akif Ekinci Akademi Söyleşileri programında Hâkim-Savcı Mesleğinin Etik Kuralları konuları ile ilgili adaylara bilgi verdi.