“Hâkim Ve Savcılara Yönelik Uyuşturucu Bağımlılığı ve Uyuşturucu Suçları Eğitimi” Antalya’da Başladı

13 Ocak 2023
Araştırma ve Geliştirme Merkezi

Türkiye Adalet Akademisi Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından 13-14 Ocak 2023 tarihleri arasında “Hâkim ve Savcılara Yönelik Uyuşturucu Bağımlılığı ve Uyuşturucu Suçları Eğitimi” konulu meslek içi eğitim semineri Antalya’da başladı.

“Bağımlılıkla Mücadele Kapsamında Yargı ve İnfaz Sisteminin Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Destek Projesi” çerçevesinde gerçekleştirilecek olan Eğitim, Türkiye Adalet Akademisi Daire Başkanı Abdullah Murat’ın, proje uzmanlarının, eğiticilerin, hâkim ve Cumhuriyet savcılarının katılımıyla başladı. 

Hâkim ve Cumhuriyet savcılarının meslek içi eğitimlerini yapmakla görevli Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı, 13-14 Ocak 2023 tarihleri arasında, Antalya’da düzenlenen “Hâkim ve Savcılara Yönelik Uyuşturucu Bağımlılığı ve Uyuşturucu Suçları Eğitimi” programıyla, ilk derece mahkemelerinde ve Cumhuriyet Başsavcılıklarında görev yapan hâkim ve Cumhuriyet savcılarının uyuşturucu madde bağımlılığı ve uyuşturucu suçları alanında bilgilerinin artırılmasını amaçlamaktadır. Eğitime, uyuşturucu suçları konusunda çalışan hâkim ve Cumhuriyet savcılarından oluşan 140 kişi katılım sağladı. 

Eğitim kapsamında, katılımcı hâkim ve savcılar; uyuşturucu madde kullanımı ve sonuçları, uyuşturucu madde bağımlılığının tedavi yöntemleri, TCK’da yer alan uyuşturucu suçları, kolluk tarafından hukuka uygun delil toplanması ve delillerin uyuşturucu suçlarına ilişkin davalarda kullanımı, kamu davasının açılmasının ertelenmesi ve TCK madde 191 kapsamında “ısrar” kavramı konularında bilgilendirme yapılacak.