“Hâkim ve Savcı Adaylarına Yönelik Uyuşturucu Bağımlılığı ve Uyuşturucu Suçları Eğitimi” Ankara’da Başladı

18 Ocak 2023
Araştırma ve Geliştirme Merkezi

Türkiye Adalet Akademisi Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından 18-19 Ocak 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Hâkim ve Savcı Adaylarına Yönelik Uyuşturucu Bağımlılığı ve Uyuşturucu Suçları Eğitimi” konulu meslek öncesi eğitim semineri Ankara’da başladı.

“Bağımlılıkla Mücadele Kapsamında Yargı ve İnfaz Sisteminin Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Destek Projesi” çerçevesinde gerçekleştirilecek olan Eğitim, Türkiye Adalet Akademisi Daire Başkanı Abdullah Murat’ın, proje uzmanlarının, eğiticilerin, hâkim ve Cumhuriyet savcı adaylarının katılımıyla başladı. 

Hâkim ve Cumhuriyet savcısı adaylarının meslek öncesi eğitimlerini yapmakla görevli Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı, 18-19 Ocak 2023 tarihleri arasında, Ankara’da düzenlenecek olan “Hâkim Ve Savcı Adaylarına Yönelik Uyuşturucu Bağımlılığı Ve Uyuşturucu Suçları Eğitimi” programıyla, hâkim ve savcı adaylarının uyuşturucu madde bağımlılığı ve uyuşturucu suçları alanında bilgilerinin artırılmasını amaçlamaktadır. Eğitime Ankara’da staj yapan hâkim ve savcı adaylarından 150 kişi katılım sağladı. 

Eğitim kapsamında, katılımcı hâkim ve savcı adayları; uyuşturucu madde kullanımı ve sonuçları, uyuşturucu madde bağımlılığının tedavi yöntemleri, TCK’da yer alan uyuşturucu suçları, kolluk tarafından hukuka uygun delil toplanması ve delillerin uyuşturucu suçlarına ilişkin davalarda kullanımı, kamu davasının açılmasının ertelenmesi ve TCK madde 191 kapsamında “ısrar” kavramı konularında bilgilendirme yapılacak.