Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyesi Cafer ERGEN, Hâkim Adayları İle Söyleşi Gerçekleştirdi

11 Şubat 2020
Kişisel Gelişim Merkezi

Türkiye Adalet Akademisi Kişisel Gelişim Eğitimi Merkezi tarafından düzenlenen “Akademik Söyleşileri” etkinliklerinin bu haftaki konuğu Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyesi Cafer Ergen,  14. Dönem idari yargı hâkim adayları ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

“MESLEĞİNİZİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPIN”

İdari hâkimliğin çok güzel bir meslek olduğunu belirten Ergen, “Hâkimlik mesleği başlı başına çok güzel bir meslek. Sizler birkaç ay sonra bu meslekte çalışma hayatına atılmış olacaksınız. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde, idari ve vergi alanında çalışacak çözüm üreteceksiniz. Zamanla da kıdemler, tecrübeler oluştukça Mahkeme Başkanlığı, Bakanlık, Danıştay, Akademi gibi kurumların bünyesindeki görevlere yükseleceksiniz.  Yaptığınız iş son sözü söyleme işi. Oldukça nitelikli bir iş. Vicdanları rahatsız etmeyecek bir şekilde çalıştığınız zaman gerçekten çok onurlu ve itibarlı bir görev.  Kimseden talimat almadan elinizdeki kanunda ne yazıyorsa onu uygulayın.  İşinizi çok sevin ve özveriyle çalışın. Bizim mesleğimizin mesai kavramı olmaz. Bazen sabah sekizden akşam sekize kadar çalışmanız gerekebilir. Bazen keşif için sabah beşte yola çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Başarılı olabilmeniz için de işinizi ciddiye almanız ve sevmeniz önemli.

DOSYALARI İNCELEMENİZ ÖNEMLİ

Hâkimler ve Savcılar Kurulunun iki daire şeklinde çalıştığını belirten Ergen, “Birinci daire ‘Atama Dairesi’ olarak görev yapıyor, ikinci dairemiz mesleğe kabul, disiplin ve terfi ağırlıklı olarak çalışıyor. Her iki daire de genel kurul olarak itiraza bütün konulara bakıyor. Genel Kurul olarak direkt yaptığı görevler de var. Bizler ikinci dairede sizlerin mesleğe kabulü ile başlayıp sizlerin terfilerinizi, disiplin işlemlerini yürütmekte olacağız. İdari Mahkemede biz davacının adını hiç söylemeyiz. Kararlarınızı verirken kişiye göre değil, idari işlere uygun mu değil mi ona dikkat ederek vereceksiniz. Yaptığımız işi en doğru şekilde yapmaya çalışacağız. İdari ve Vergi mahkemelerinde çalışacak arkadaşlar dosyayı incelemeden mahkemeye gelmeyin diyorum. Mutlaka ve mutlaka dosyayı inceleyin.” dedi.

Söyleşi Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir’in yaptığı teşekkür konuşması ve Hakim ve Savcılar Kurulu üyesi Cafer Ergen’e plaket vermesi ile sona erdi.