Danıştay Üyesi Muharrem Özkaya, Hâkim Adayları İle Söyleşi Gerçekleştirdi

04 Mart 2020
Kişisel Gelişim Merkezi

Türkiye Adalet Akademisi Kişisel Gelişim Merkezi tarafından düzenlenen “Akademi Söyleşileri” etkinliklerinin bu haftaki konuğu Danıştay 8. Daire Üyesi Muharrem Özkaya,  14. Dönem İdari Yargı Hâkim Adayları ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

“YERYÜZÜNÜN EN SOYLU MESLEĞİ”

Hâkimlik mesleğinin yeryüzünün en soylu davranışı olduğunun altını çizen Özkaya: “Hâkimlik mesleği yani adalet dağıtma yeryüzünün en soylu davranışı. Buna yürekten inanın. İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olanıdır. Her gün o makamınıza geldiğinizde hangi makamda oturduğunuzu bilirseniz, o zaman yaptığınız işe daha çok özenirsiniz.  Dosyalarınızı sadece sayı olarak görürseniz, yük olarak görürseniz, o dosyadaki vatandaşın talebini duyamazsanız,  isyanını hissedemezseniz onun devletten beklentisini, yargıdan talebini anlayamazsanız verimli ve başarılı olmanız mümkün değil. Hâkim, o hukuka o iyimserliğe tam dokunuşunu vermesi gereken kişidir. O nedenle her biriniz yaptığınız işe özen göstermek durumundasınız.” dedi.

“VİCDANINIZI HAREKETE GEÇİRİN”

‘Adalet Nedir?’ sorusuna cevap aranması gerektiğini belirten Özkaya; “Her biriniz bugüne kadar Adalet ile ilgili bir sürü sunum dinlemişsinizdir. Sizden ricam buradan çıkınca kendiniz en az 20 sayfalık ‘Adalet Nedir?’ sorusuna cevap veren bir metin hazırlayın. Yeryüzünün yaratılışından bu tarafa var olan bizden önceki yaşamış olan insanların bu konudaki düşünceleri nelerdir? Konuyla ilgili ünlü düşünürler ne demişler, Sokrates ne demiş, Farabi ne demiş, bunları birer okuma notu olarak yanınızda bulundurun. Sizi motive edecek olanlar bunlardır. Yani önünüze gelen bir uyuşmazlıkta burada öğrendiğiniz yorum metotlarınız vicdanınız ile adalete dönüştürür. Vicdanınızı harekete geçirecek kendinizi motive edecek, bir adalet düşüncesi olarak görün. Öyle olursa verimli olursunuz. Bu meslekte daha çok yararlı olursunuz.” dedi.

Söyleşi Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir’in yaptığı teşekkür konuşması ve Danıştay Üyesi Muharrem Özkaya’ya plaket vermesi ile sona erdi.