Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet Hâkim Ve Savcı Adayları İle Bir Araya Geldi

19 Kasım 2019
kurumsal-i̇letisim-merkezi

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet; Kişisel Gelişim Eğitimi Merkezi tarafından düzenlenen “Akademik Kürsü” etkinliği kapsamında, hâkim ve savcı adayları ile “Barış Pınarı Harekâtı” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

GÜCÜNÜ ULUSLARARASI HUKUKTAN ALIYOR

BM'nin kurucu anlaşması niteliğindeki BM Şartı'nın 51. maddesindeki "Bu Antlaşma'nın (BM Şartı'nın) hiçbir hükmü, BM üyelerinden birinin silahlı bir saldırıya hedef olması hâlinde Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliğin korunması için gerekli önlemleri alıncaya dek bu üyenin doğal olan bireysel ya da ortak meşru savunma hakkına halel getirmez." ifadesine atıfta bulunan Prof. Dr. Gülnur Aybet, değişen diplomatik dengeler dikkate alındığında hukuki açıdan meşruiyeti tam olan “Barış Pınarı Harekâtı”nın ulusal güvenliğimiz açısından zorunlu bir hâl aldığını ifade etti.

ULUSAL GÜVENLİĞİMİZ İÇİN ZORUNLUDUR

Konuşmasında bölgesel reel politik ve değişen dünya düzenini merkez alan Prof. Dr. Gülnur Aybet, dünyadaki değişime ayak uydurmanın ve hatta birlikte yönetir hâle gelmenin, bütün bölge ülkeleri için karşılıklı kazan kazan avantajı sağlayacağını ve ulusal güvenlik açısından elzem olduğunu vurguladı. Tüm bunları başarmanın ise 90'ların Türkiye'sindeki statik yaklaşım ile mümkün olmayacağının altını çizdi.

TÜRKİYE KENDİ EKSENİNİ OLUŞTURUYOR

Prof. Dr. Gülnur Aybet, Türkiye’nin özgür iradesiyle aldığı ve fiiliyata geçirdiği her kararın ardından, kimi Batılı düşünce kuruluşlarının “Türkiye yeni bir eksen kaymasına doğru gidiyor” söyleminin artık ciddiye alınır bir tarafının olmadığını vurguladı. “Türkiye eksen kayması yaşamıyor, aksine kendi eksenini oluşturmaya çalışıyor.” diyen Prof. Dr. Gülnur Aybet, “Bu bağlamda gerçekleştirdiğimiz ‘Barış Pınarı Harekâtı’ da terörle mücadele konusunda haklılığımızı yansıtmaktadır, bu haklılığımızın uluslararası alanda çok güçlü bir biçimde ifade etmek zorundayız.” dedi.