Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem ÖZEN, Hâkim ve Savcı Adayları İle Söyleşi Gerçekleştirdi

14 Ocak 2020
Kişisel Gelişim Merkezi

Türkiye Adalet Akademisi Kişisel Gelişim Merkezi tarafından düzenlenen “Akademik Kürsü” etkinliklerinin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen hâkim ve savcı adayları ile “Kanunilik İlkesi, Kıyas Yasağı ve Yorum” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. 

Hâkim ve Savcı adaylarına hitap eden Prof. Dr. Muharrem Özen, “Bugün burada sizlerle olmak hem onur hem de gurur verici. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunu birçok öğrencim ile aynı atmosferi solumak çok güzel bir duygu. Adalet sistemine katkı sağlayacak siz genç nesil ile sohbet etme ortamı ise heyecanlı hissetmeme neden oldu. Hukukçu olmak hâkimin yorum yapma yeteneğini, yöntemini belirleyen en güzel meslek bence. Sizler şu anda hâkim ve savcı adayları olarak yargı camiasında çok güzel işler başaracaksınız.” dedi.

CEZA KANUNLARI HUKUKUN MATEMATİĞİDİR

En büyük eksikliğimizin okumak olduğuna değinen Prof. Dr. Özen, “Ceza Kanunlarını yorumlayabilmek için iyi bir okuyucu olmak gerekir. Hukukun temelini de ceza kanunları oluşturuyor. Türkiye’nin en büyük eksikliklerinden biri de hukuk ansiklopedileridir. Hangi karar olursa olsun tüm kararları okumalısınız. Bunun yanında ayda bir defa özellikle hukukla ilgili olmayan bir kitap mutlaka ama mutlaka okunmalı. Hepinizin bir kütüphanesi bulunmalı. Ülkemiz 15 Temmuz sonrası çok ağır bir travma geçirdi. Bu ülke hepimizin, ortak paydamız güzel işlere imza atmak olmalı. Adaleti temsil ettiğimizi hiçbir zaman unutmayacağız.” Dedi. 

Söyleşi Daire Başkanı Tubanur Karakurt Akkaya’nın yaptığı teşekkür konuşmasına müteakip Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen’e plaket vermesi ile sona erdi.