ADALET AKADEMİSİ İLE ULUSLARARASI ÇALIŞMA ÖRGÜTÜ İŞ BİRLİĞİ SÜRÜYOR

30 Kasım 2021
Araştırma ve Geliştirme Merkezi

Türkiye Adalet Akademisi, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile imzalanan protokol kapsamında eğitim iş birliğini etkinliklerine başladı.

“Türkiye’deki Mülteciler ve Ev Sahibi Topluluklar İçin İnsana Yakışır İş Fırsatları Projesi” kapsamında 130 iş mahkemesi hâkimi ve hâkim adayının katılımı ile beş gün sürecek bir eğitim programı düzenlendi.

Türkiye Adalet Akademisi ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi arasında imzalanan eğitim, araştırma ve işbirliği protokolü ile “Türkiye’deki Mülteciler ve Ev Sahibi Topluluklar için İnsana Yakışır İş Fırsatları Projesi” kapsamında; iş mahkemesi hâkimleri ve hâkim adaylarının farkındalıklarının ve kapasitelerinin arttırılması amacıyla 29 Kasım -3 Aralık 2021 tarihlerinde eğitim verilecek.

Program kapsamında; mültecilerin adalete erişimi, uluslararası koruma başvurusu ve statü sahipleri ile geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin çalışma hayatında karşılaştıkları sorunların davalara yansıması, kayıt dışı çalışma, iş sağlığı ve güvenliği ve ILO sözleşmeleri konuları ele alınarak,  örnek vakalar üzerinden çalışmalar yapılacak.

03 Aralık Cuma gününe kadar devam edecek programda, geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin yoğun şekilde çalışma hayatı içinde bulundukları illerde görev yapan iş mahkemesi hâkimleri ve hâkim adayları olmak üzere toplam 130 kişiye eğitim verilecek.