TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİ TARAFINDAN YAPILACAK UZAKTAN EĞİTİMLERE İLİŞKİN DUYURU

10 Temmuz 2020
Meslek İçi Eğitim Müdürlüğü

              Türkiye Adalet Akademisi tarafından dijital eğitim platformu aracılığıyla çevrimiçi ve çevrimdışı uzaktan eğitim organizasyonları düzenlemek, ayrıca uzaktan eğitim modül ve materyalleri geliştirerek hâkim ve savcılar ile adayların hizmetine sunmak amacıyla Başkanlığımız bünyesinde Uzaktan Eğitim Merkezi kurularak faaliyete geçirilmiş, ayrıca bunun yanı sıra ve internet sitemizin eğitim platformu bölümü oluşturulmuştur.          

Hâkim ve savcılarımız ile  hâkim ve savcı adaylarının sicil numaraları ile üye olabilecekleri eğitim platformu, forum, aday eğitimi, meslek içi eğitim ve uzaktan eğitim bölümlerinden oluşmaktadır. Forum bölümünde katılımcılar ve eğiticiler bilgi, belge paylaşabilmekte, aynı zamanda uygulamada ortaya çıkan sorulara cevap bulabilecekleri sosyal bir platform da bulunmaktadır.

                Meslek içi eğitimler yıllık eğitim planı kapsamında yüz yüze eğitim metoduyla gerçekleştirilmekte olup; bunun yanı sıra hâkim ve savcılar tarafından yıl içinde belirli bir zamana bağlı kalmaksızın eğitim ihtiyacı duyulan konuların eğitim platformu üzerinden Akademiye iletilmesi; iletilen eğitim ihtiyacına ve talep sayısına göre belirlenecek eğitim yöntemi ile bu eğitimlerin en kısa sürede organize edilmesi planlanmaktadır.

Eğitim platformu üzerinden ihtiyaca göre tespiti yapılacak bu eğitimlerin;

Sanal sınıf ortamlarında eğiticinin ve katılımcının aynı anda bulunduğu eş zamanlı (online),

                Ders notları, video ve ses dosyaları gibi çeşitli öğretim materyallerinin katılımcılara eğitim platformu üzerinden sunulacağı ve katılımcının istediği zamanda öğrenme faaliyetini bireysel olarak gerçekleştireceği eş zamansız (offline), eğitim yöntemi ile verilmesi düşünülmektedir.

             Bu itibarla;

             Sistem üzerinden eğitim talebinde bulunacak ilgililer Türkiye Adalet Akademisi eğitim platformuna https://uzem.taa.gov.tr/ adresinden ulaşabileceklerdir. Ders içerikleri ile videolara ulaşmak ve eğitim talebinde bulunmak için sisteme üye olunarak giriş yapılması, yeni üyelik için ise https://uzem.taa.gov.tr/login/signup.php adresine ulaşılması ve ilgili alanların doldurulması suretiyle kullanıcı kaydının oluşturulması gerekmektedir. Kullanıcı kaydı uzaktan eğitim birimi tarafından kontrol edildikten sonra onaylanacak olup, kullanıcı kaydının onaylandığına dair bir e-posta alındıktan sonra https://uzem.taa.gov.tr/login/signup.php adresinden sicil numarası ve şifre ile sisteme girilebilecektir. Akabinde, ana sayfada bulunan meslek içi eğitimi kısmından eğitim talepleri sekmesine tıklanarak yeni talepte bulunulabilecek veya önceden oluşturulmuş eğitimlere başvuru yapılabilecektir.